Dnes si tak pohodlí z brány od garáže, která se zavře či otevře jen díky zmáčknutí knoflíku na dálkovém ovladači, může dovolit téměř každý.

Proč si je pořídit

Každý to zná. Ráno spěchá do práce, chce se vyhnout dopravní zácpě a chvátá, aby co nejdřív vyjel. Čeká ho však nepříjemná procedura. Nejdřív musí otevřít vrata od garáže, vyparkovat auto, zamknout ho, zavřít vrata od garáže a teprve pak se může vydat svou cestou. Zdánlivě jednoduchý úkon se může stát noční můrou, pokud se jedná o rutinu, která se opakuje ráno co ráno, večer co večer. Úplně nemyslitelný je tento postup v ruchu provozu firemní garáže. Jednou pro vždy tyto potíže vyřeší automatická garážová vrata, která se na povel zavřou či otevřou v pár vteřinách.

Jak vybírat

I namontování automatických garážových vrat; však má svá úskalí. Nejdřív je třeba vyřešit několik otázek. Jaká garážová vrata chci a za jakou cenu. Jaký se systém zavírání a otevírání vrat se hodí do mé garáže. A jaký dodavatel mi vrata a systém zavírání namontuje. Všechny tři otázky je třeba si dobře rozmyslet. Základem jsou vrata z kvalitního materiálu. Jako u všeho, není ani v případě garážových vrat rozumné vybírat ta nejlevnější a nejjednodušší vrata. I zde platí, že lze pořídit velmi kvalitní a bytelná vrata za relativně nízkou cenu.

Varianty otvírání

Poté je potřeba prozkoumat parametry své garáže a nejlépe se poradit s odborníkem, jaký typ zavírání si vybrat. Existuje několik variant od klasických sekčních vrat, přes boční sekční vrata, která se hodí, pokud máte jen málo místa u stropu, až po výklopná nebo rolovací vrata. Každopádně neposlouchejte pověry o tom, že sekční vrata nelze namontovat, pokud máte malé ostění garáže. S vývojem technologií již není nic nemožné. Zastavit vás nemohou ani velmi netradiční rozměry garáže, protože výroba vrat na míru je dnes celkem běžnou záležitostí. Typizovaná vrata samozřejmě vyjdou o něco levněji.

Při hledání firmy, která vám garážová vrata namontuje je nejlépe najít někoho, kdo se v oboru pohybuje dlouhou dobu, poskytuje několikaleté záruky a najdete na něj pozitivní reference.

Koho oslovit

Při hledání firmy, která vám garážová vrata namontuje je nejlépe najít někoho, kdo se v oboru pohybuje dlouhou dobu, poskytuje několikaleté záruky a najdete na něj pozitivní reference. Nízká cena vás opět může vyjít velmi draho. Věčně porouchaná garážová vrata jsou totiž ještě otravnější než klasická vrata a jejich oprava se může nepříjemně prodražit. Seriózní společnost poznáte podle toho, že vám kvalifikovaně poradí a nenutí vám automaticky varianty, které zruinují vaši peněženku.

Záleží na materiálu

Při výběru typu a materiálu garážových vrat je třeba mít na paměti, že jde jednak o určitý bezpečnostní prvek a za druhé se jedná o důležitý doplněk exteriéru budovy. Je třeba tak hledat vhodný kompromis mezi bytelnosti, cenou a designem. Vzhled vrat totiž může ovlivnit ráz celé budovy a při správné volbě může působit jako velmi vkusná dekorace. Trh nabízí celou řadu možností od jednobarevných vrat v celé škále barevných odstínů přes dekory imitující dřevo až po vyloženě designové kousky. Především pro případ, kdy je garáž součástí domu, ale i když stojí samostatně, lze doporučit materiály, jejichž součástí je i kvalitní zateplení. Jednak se zabrání plýtvání energie a jednak zateplení ochrání váš vůz před nepříjemným zamrzáním v kruté zimě.

Není na co čekat

Garážová vrata vám tak zajistí pohodlí, ušetří čas a při vkusném výběru i zvelebí dům. Kvalitní vrata seženete za solidní ceny a již nikdy nebudete muset závistivě koukat na svého souseda, který plynule zajížděl do garáže bez mrknutí oka.