Víceúčelová vozidla

MPV jsou u tuzemských řidičů dobře známy i pod pojmem víceúčelová vozidla. Jde o automobily s jednoprostorovou karosérií se značně upravitelným interiérem. Nejčastěji se sklopnými, ideálně vyjímatelnými sedaly, díky čemuž se využitelnost samotného MPV značně rozšiřuje. Požadavky na rodinná vozidla mají velice široký rozptyl, musí tak zvládat každou z rolí – bezpečný dopravní prostředek, univerzální stěhovací vůz nebo třeba finančně nenáročný rodinný partner.

Priority domácnosti

Při výběru rodinného automobilu je potřeba dbát na to, co domácnost skutečně využije. Přestože jde stále o víceúčelové vozy, jistě se vydá trochu jinou cestou rodina, jež pravidelně převáží čtyři děti na sportovní kroužky, než rodina, která právě dostavuje nový dům a prostory vozu jsou často využívány zejména jako prostředek pro převoz nového nábytku, stavebního materiálu a na členy rodiny hledí až v poslední řadě.

Adaptabilita vozu

Kromě samotné velikosti vozidla je tak v tomto směru nutné dbát i na upravitelnost vozu. Z konkrétních příkladů se nabízí třeba možnost zakoupit třetí řadu sedadel pro převoz vyššího počtu rodinných členů. Výhody podobného střihu pak ale v jiných případech může nahradit nízká nákladovost automobilu s kompaktnějšími rozměry pro obvyklou, když je vůz používán hlavně pro přepravu do školy či do práce. Víceúčelové vozy se jednoduše dokáží pohybovat na obou koncích linie mezi menšími užitkovými vozy a většími hatchbacky.

Největším soupeřem klasických víceúčelových vozů se stávají levnější SUV, která v posledních letech zaplnila trh.

SUV

Největším soupeřem klasických víceúčelových vozů se stávají levnější SUV, která v posledních letech zaplnila trh. Nesmí se zapomínat ani na konkurenci v podobě kombi verze klasických automobilů, jež zvládnou u větších modelů naplnit vlastnosti MPV při obdobně nízkých nákladech. V samotném názvu víceúčelových vozů se však skrývá schopnost kvalitně splnit všechny požadavky, které ostatní zvládnou naplňovat často i lépe, pouze však v některém ze směrů.

Klíčovým parametrem, na nějž většina rodin při výběrů víceúčelového vozu hledí, je velikost zavazadlového prostoru.

Klíčovým parametrem, na nějž většina rodin při výběrů víceúčelového vozu hledí, je velikost zavazadlového prostoru. Pohodlné vložení kočárku pro děti je u všech možností rodinných automobilů nezbytností, vložení bicyklů na rodinný výlet už bývá větší překážkou. Právě v podobném měřítku klasické „kombíky“ zaostávají za MPV a SUV nejvíce, zejména při nemožnosti plného sklopení sedadel. Víceúčelové vozy se i přes neustálý přísun menších a levnějších SUV drží na absolutní špičce během volby nového rodinného vozu. Přes veškeré snahy výrobců i nadále vyzdvihuje to, co vychází z jejich názvu – víceúčelovost bývá tou nejlepší zbraní, kterou se MPV brání všem útokům a odborná veřejnost se i nadále shoduje, že nic lepšího dosud stále vymyšleného nebylo. Rodinná auta vždy budou muset umět všechno dobře, a to Multi-Purpose Vehicle umí.