Češi si tedy nejčastěji pořizují ojetiny a informace, návody a instrukce k jejich pořízení jsou tak pro většinu motoristů velmi důležité. Jde většinou o druhou největší investici hned po bydlení v řádu mnoha desítek nebo stovek tisíc korun. A provoz vozidla pak v následujících letech stojí dokonce daleko víc a právě tyto provozní náklady mohou koupí špatné ojetiny neočekávaně stoupnout.  

Jak tedy postupovat když si nechceme koupit špatné auto?

Základní rada zní: nespěchejte, postupujte racionálně a zjistěte si o nabízeném vozidle maximální množství informací. Jediný recept, jak se vyvarovat rizika, je všechna si PROVĚŘIT. Pokud informace nejsou k dispozici, raději auto nekupujte. Kupovat si ojetinu bez dohledatelné minulosti je jako kupovat si příslovečného zajíce v pytli.

Nejjednodušší je zjistit si skutečný rok výroby. Rok výroby se již od roku 2001 v technických průkazech neuvádí a byl nahrazen údajem o datu prvního uvedení vozidla do provozu.

Posouzení odborníkem

Ve skutečnosti se obě data od sebe mohou lišit i o několik let. Jedná se většinou o zfalšované údaje v dokladech dovezených vozidel. U aut z dovozu si také vždy prověřte jejich původ, tedy z jaké země vůz pochází. Zda byl v registru této země vůbec evidován, řádně odhlášen a důvod vyřazení z evidence. Můžete se tak například dozvědět, že důvodem vyřazení byla totální havárie vozidla. Zejména u dražších ojetin je vhodné nechat si odborně prozkoumat, zda vozidlo má původní identifikátory, tedy jestli nebylo takzvaně předělané.

Výdaje za neočekávané opravy můžou koupi ojetého auta značně prodražit.

Zbytečné riziko

Pokud si pořídíte vozidlo, které bylo například odcizeno a následně prodáno s falešnými identifikátory, riskujete, že vám bude při policejní kontrole zabaveno bez náhrady. Naprostým základem prověření vozidla je však zjistit si jeho historii – hlavně stočené kilometry, prodělané pojistné události, servisní úkony, opravy atd. Toto je možné provést na internetu online – stačí jen znát VIN vozidla. A konečně nechte si před koupí odborně zkontrolovat technický stav automobilu při odborné prohlídce nejlépe v autorizovaném servisu. Výdaje za neočekávané opravy můžou koupi ojetého auta značně prodražit. "Myslete na to, že ojetý vůz si kupujete především proto, abyste finance ušetřili. Prověřování se vyplatí," radí Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním ojetých vozidel.