Nenechme se však mýlit, i letní pneumatiky mají své jasné opodstatnění a není radno nechávat nasazené zimní gumy ani na „doježdění“.

Přechod na letní pneumatiky má jasný důvod

...všechny zimní typy jsou navrženy do chladného počasí a s každým teplotním posunem své klíčové vlastnosti ztrácejí. To nepřináší jen snížení bezpečnosti z důvodu prodloužení brzdné dráhy, zvýší se taky ekonomická neefektivnost automobilu (zimní pneumatiky v létě přinášejí značné zvýšení spotřeby), v neposlední řadě se značně zhorší komfort řízení vozidla.

Nepřezutí zimních pneumatik na letní sezonu může být v některých momentech vyloženě nebezpečné, pokud se totiž dostanete na letní rozpálenou vozovku se zimní výbavou, všechny negativní vlastnosti se projeví naplno.

Pozdní přezutí

Pozdní přezutí je navíc i velice náročné pro zimní pneumatiky samotné, jestliže je majitel plánuje využívat i v nadcházejících letech, každý zbytečný týden navíc oproti smysluplné nutnosti zimní sadu mít, ubírá zásadním způsobem na kvalitě a hloubce vzorku a to v závislosti na venkovní teplotě.

Celoroční pneumatiky

Někteří řidiči se snaží svou povinnost měnit pneumatiky ulehčit nákupem takzvaných celoročních pneumatik. Nejde však ani zdaleka o ideální řešení, nevyhraněnost gum se totiž podepíše negativně na obě strany, jak v zimě, tak v létě. Díky celé řadě nezávislých testů můžeme s jistotou říci, že jejich využívání sice může být levnější, za ušetřené koruny však znatelně utrpí vaše bezpečnost.

Je však opravdu klíčové nepřezouvat ihned v momentu prvního překonání této hranice, stále je potřeba myslet na ranní a večerní sníženou teplotu.

Kdy pneumatiky vyměnit?

Nastává tedy otázka, kdy je ideální přejít ze zimních pneumatik na letní. Přeci jen není vhodné přicházet s přezutím příliš brzy, aby se naopak neprojevily problémy z druhé strany. Podle zákona je nutné mít na automobilu zimní gumy od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy může vyskytovat. Někdo by se tak těchto dat rád držel, znatelně vhodnějším řešením je orientace na základě dlouhodobé předpovědi počasí. Je však opravdu klíčové nepřezouvat ihned v momentu prvního překonání této hranice, stále je potřeba myslet na ranní a večerní sníženou teplotu. Při přezouvání na letní pneumatiky je tak důležité počítat s dlouhodobým horizontem, v němž se bude teplota držet přes sedm stupňů stabilně.

Přezutí na počkání

Někteří uživatelé automobilů mohou přezutí odkládat i z prozaičtějších důvodů, jakým je třeba časová náročnost. Ani „prvnoměniči“ nemusí mít žádné obavy – přezutí sad je záležitostí několika minut, případně lze využít služeb odborných pneuservisů, kde na počkání přezují kompletní vozidlo za několik set korun a na jejich odborné posouzení se můžete vždy s důvěrou spolehnout. Je dobré vybrat si ten správný servis, protože i zde platí, že v jejich kvalitě jsou velké rozdíly.