Spacáky

Spacáky se dělí podle výhřevnosti do tří až čtyř kategorií. Nejvyšší stupeň zaručuje teplo i v chladném podnebí (třeba do -9°C), čím nižší pak kategorie je, tím nižší má spacák výhřevnost. Nejlepší izolační vlastnosti mají spacáky péřové, jsou však výrazně dražší a hodí se spíš pro expedice. Vhodnou alternativou jsou spacáky vyplněné syntetickými materiály. Zlatou střední cestou je šestidutinkové duté vlákno. U spacáků do extrémních podmínek vybírejte ty, které mají větší zateplení v nohou (u spacáků pro ženy i v bocích) a případně i protisněhový límec.

Matrace a karimatky

K dostání jsou jak silné nafukovací matrace, tak i tenčí a skladnější karimatky. Nafukovací matrace sice vypadají pohodlně, protože jsou ale naplněné vzduchem, nejsou schopné dobře izolovat teplo. Vhodnější volbou jsou karimatky. Klasické pěnové ale nejsou příliš pohodlné, lepší jsou samonafukovací. Po nafouknutí mají tloušťku od dvou do 3,5 centimetrů, komfortnější až 10 centimetrů (jsou ale hůře skladné). Samonafukovací karimatky jsou vyplněné pěnou a obsahují různě velké vzduchové prolisy pro rovnoměrné rozložení váhy. I přesto jsou malé a skladné a tedy vhodné i pro turistiku.

Stan

Při pořizování stanu si ujasněte, kdy, kde a jak často ho budete používat. Chystáte se na túru, nebo s rodinou do kempu? Nejběžnější jsou turistické stany – klasické‚ áčko‘, tunelový typ či kopule. Tento typ je vhodný k častějšímu použití, je lehký, skladný a vydrží opakované stavění a bourání. Rodinný stan nabízí prostor pro více osob. Předpokládá ale, že bude stát v kempu – časté stavění a bourání mu nesvědčí. U těchto stanů lidé požadují především lehké modely. Platí však, že lehký stan je méně stabilní a odolný. Poslední skupinou jsou odolné stany expediční, pro běžné použití (na túry a rodinné dovolené) se ale nehodí. Při koupi stanu si ohlídejte dolnost vůči vodě (udává se v milimetrech vodního sloupce), typ podlážky a odolnost vůči UV záření.