Památky Velkomoravské říše, hrady, zámky, církevní a technické památky nebo vojenská pohraniční opevnění a v neposlední řadě nevšední krásy krajiny. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem naší vlasti.

Jižní Morava je místem, kde se v těsném sousedství nacházejí dokonce čtyři světově významná teritoria, natolik cenná, že je pod svou ochranu vzala organizace UNESCO. A k tomu dvě položky nehmotného dědictví.

Jižní Morava je místem, kde se v těsném sousedství nacházejí dokonce čtyři světově významná teritoria, natolik cenná, že je pod svou ochranu vzala organizace UNESCO. Jsou to dvě památky zapsané na seznam kulturního a přírodního dědictví: kulturní krajina Lednicko-valtický areál, romantická krajina s četnými drobnými stavbami mezi dvěma zámky, a vila Tugendhat – funkcionalistická stavba z první poloviny 20. století ve městě Brně. Pod patronací UNESCO se nacházejí rovněž dvě biosférické rezervace: Dolní Morava tvořená bílými vápencovými skalami Pálavy, místo nálezu nejstarší sošky ženy, tzv. Věstonické venuše, a vzácnou lužní krajinou na soutoku Moravy a Dyje. Druhá biosférická rezervace - Bílé Karpaty - je územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Jedinečností jsou položky na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, kterými jsou mužský sólový tanec verbuňk z Moravského Slovácka a Slovácká jízda králů.

 

Kraj oplývá i mimořádnými přírodními krásami, jako je Národní park Podyjí s četnými meandry a skalnatými svahy porostlými lesy, nebo Moravský kras s krasovými jeskyněmi, propastí Macochou a podzemní řekou Punkvou.

Turistickým lákadlem Brna jsou i nově zrekonstruované vily Tugendhat, Jurkovičova vila, vila Stiassni a Löw-Beerova vila.

Jihomoravská metropole Brno, druhé největší město ČR, je ekonomickým, kulturním, obchodním a vzdělávacím centrem. Dominanty města jsou katedrála sv. Petra a Pavla a hrad Špilberk. Historické centrum je domovem významných kulturních institucí, jako jsou divadla a galerie, školy a univerzity. Je rovněž veletržním městem s více než osmdesátiletou tradicí a dopravní tepnou s mezinárodním letištěm Brno-Tuřany. Turistickým lákadlem jsou i nově zrekonstruované vily Tugendhat, Jurkovičova vila, vila Stiassni a Löw-Beerova vila. Atraktivní a poučné jsou interaktivní představení v Hvězdárně a planetáriu Brno nebo ve vědeckém centru VIDA!

Nedaleko Brna se nachází proslulé slavkovské bojiště (Austerlitz), místo Bitvy tří císařů: Napoleona, ruského cara Alexandra a rakouského císaře Františka I. - každoročně se koncem roku uskutečňují vzpomínkové akce této mimořádné bitvy s ukázkami.

Jižní Morava je nejvýznamnější vinařskou oblastí. Nachází se zde přes 96 % všech ČR, které dávají hrozny pro znamenitá vína. Ta nejlepší můžete ochutnat a nakoupit v Salonu vín ČR ve valtickém zámku.

Jižní Morava je nejvýznamnější vinařskou oblastí. Nachází se zde přes 96 % všech ČR, které dávají hrozny pro znamenitá vína. Ta nejlepší můžete ochutnat a nakoupit v Salonu vín ČR ve valtickém zámku. Ale nejlépe víno chutná ve vinném sklípku při poslechu lidových písní za doprovodu cimbálu.

Celý region protkaly pěší a cyklistické trasy a stezky, které nevedou přímo, ale klikatí se krajinou tak, aby návštěvníci poznali její půvab a nejzajímavější místní cíle, ale také vinařství a jeho tradice, vinné sklípky s možností degustací vína. Zvláště mírně zvlněný terén, malebné moravské vesničky a pohostinnost místních lidí přímo vybízejí k nasednutí na kolo a vyšlápnutí do pedálů po některé z mnoha místních a mezinárodních cyklistických tras. Příjemným zážitkem je i projížďka otevřenou krajinou po Baťově kanálu. Relaxaci po aktivním pohybu obstarají lázně v Lednici a Hodoníně.

Lákadlem pro davy fanoušků z celé Evropy je Masarykův okruh v Brně. Pořádá se zde řada motocyklových a automobilových závodů seriálů mistrovství světa, včetně prestižní Velké ceny silničních motocyklů. V kraji se ovšem pořádá i celá řada dalších kulturních, společenských, vinařských a sportovních akcí, stačí si jen vybrat!

Více informací na www.jizni-morava.cz