Někdy i tyto víceméně banální projevy mohou pacientovi pěkně ztrpčit život a přidělat spoustu problémů v zaměstnání, ve škole, při sportu a při řadě jiných příležitostí. Přesto mají někteří lidé snahu mávnout nad takovými potížemi rukou a prohlašují, že to přece nic není. Neuvědomují si ale, že se mírné projevy alergie mohou rychle změnit v závažnější postižení. Pylová alergie může být zodpovědná např. za výskyt nebo zhoršování dušnosti u průduškového astmatu.

Nehazardujte

Pylová alergie se nezřídka kombinuje s reakcemi na potraviny rostlinného původu, typickými příklady jsou jablko, broskev, lískové nebo jiné oříšky, celer atd. Naštěstí se alergie v této kombinaci projevuje nejčastěji pouze jako tzv. orální alergický syndrom, kdy má pacient nepříjemné svědění v ústech, otok rtů, někdy i ústní sliznice nebo obličeje. Není bohužel ale zcela vyloučena ani reakce celková, která může pacienta ohrožovat, a vyžaduje proto akutní ošetření lékařem. Někteří pacienti mají snahu i tyto projevy „léčit“ jejich aktivním překonáváním, což v některých případech může hraničit s hazardem. Jiní pacienti jsou naopak úzkostliví natolik, že se vyhýbají pro jistotu veškerému ovoci a zelenině, což také neprospívá jejich zdraví.

Lékařské ošetření

Jarní měsíce a probouzení přírody přináší alergikům i další nástrahy. Jinak sympatický a pracovitý hmyz, jako jsou včely, může pro někoho znamenat doslova ohrožení života. Reakce po včelím nebo vosím bodnutí jsou zpravidla nepříjemné, ale pro většinu lidí nikoli nebezpečné. To platí i pro většinu reakcí abnormálních ve smyslu jejich rozsahu nebo délky trvání. Pokud se ale reakce rozšíří i do jiných oblastí organismu, typicky jako vznik dušnosti nebo kopřivky většího rozsahu, je potřeba tuto změnu brát jako signál možných dalších velmi závažných komplikací a urgentní lékařské ošetření je nezbytné.

Snížení rizika

Se všemi výše uvedenými problémy si moderní medicína dovede dobře poradit. Máme k dispozici diagnostické metody upřesňující charakter alergického postižení a ukazující směr, kterým se má léčba optimálně ubírat. Máme i řadu účinných a bezpečných léků, které tyto problémy odstraňují, snižují riziko vzniku závažnějších komplikací a progrese nemoci. V určitých situacích lze použít vakcinaci proti alergickým onemocněním, která přináší dlouhodobou úlevu od projevů alergie, prevenci jejího rozšiřování na další alergeny a prevenci rozvoje těžších forem onemocnění.