Nepodcenit přípravu

Každý cestovatel by měl přistupovat k zdravotní přípravě na cestu zodpovědně, může totiž ohrozit nejen sebe, ale pokud by se v cizině nakazil, i zdraví svých blízkých po návratu z domů. A to dokonce i bez toho, aby jako nosič o své nákaze věděl. Znalostí zdravotních rizik, dodržováním zásad prevence a pečlivou přípravou se dá většině zdravotních problémů účinně vyhnout. To nezahrnuje jen očkování, ale i adekvátní výbavu cestovní lékárničky podle konkrétních rizikových faktorů.

Očkování

Základem pro cesty do exotických oblastí je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu, které by měl mít každý. Další vakcíny se obvykle volí cestovateli na míru, např. při plánovaném bližším kontaktu s místní populací a fyzické zátěži očkování proti meningokokové meningitidě, nebo cyklistům, motorkářům a turistům do odlehlých oblastí vakcinace proti vzteklině apod.  

V minulém roce jsme u českých cestovatelů zaznamenali meziroční nárůst malárie o 26 % a hlavně horečky dengue až o 240 %.

Horečka dengue

V minulém roce jsme u českých cestovatelů zaznamenali meziroční nárůst malárie o 26 % a hlavně horečky dengue až o 240 %. Už první nákaza virem dengue v životě může být velmi nepříjemná, připoutá pacienta na lůžko a naruší cestovní plány. Opakovaná infekce jiným typem viru může vést ke krvácení a šoku. I když se veřejnost obává hlavně medializované horečky Zika, právě horečka dengue, jejíž původce patří do stejné skupiny virů, je mnohem častější, rozšířenější a pro nakažené i více nebezpečná. Ne Zika ale dengue je tedy nejvýznamnější virovou infekcí přenášenou komáry.  

Do roku 1970 se větší epidemie dengue vyskytovaly jen v 7 zemích. Dnes je tato infekce endemická ve 128 státech světa, kde žije 40 % světové populace.

Největší problém představuje dengue v Latinské Americe a v Asii. Hlavním přenašečem virů dengue je komár Aedes s denní aktivitou. Na rozdíl od malárie je proto nákaza možná i v pravé poledne na náměstí velkého města v turisticky populární oblasti. Do roku 1970 se větší epidemie dengue vyskytovaly jen v 7 zemích. Dnes je tato infekce endemická ve 128 státech světa, kde žije 40 % světové populace. Ročně je na světě hlášeno 50-100 mil. případů dengue. Negativní zkušenost má s touto infekcí portugalský ostrov Madeira, kde se v roce 2012 vyskytlo více než 2000 případů dengue, mezi nimi i turisté z dalších 13 evropských zemí. Specifický lék působící přímo na virus dengue zatím neexistuje. V České republice ani jinde v Evropě zatím vakcína proti dengue není dostupná. Individuální nespecifickou ochranou je především pečlivé používání účinných repelentů, zejména ráno a před setměním, použití insekticidů, pomohou také sítě na okna a dveře, jelikož komár-přenašeč vstupuje i do lidských obydlí.

Z hlediska prevence průjmů a dalších nemocí přenášených jídlem platí na cestách plavidlo 6 „O“: obal, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.