Doporučujeme nasednout na kolo v Poděbradech, po levém nebo pravém břehu řeky dojet do královského města Nymburka. Tady se pokocháte pohledem na středověké červené gotické hradby, a buď se vydáte na průzkum tohoto Hrabalova „Městečka, kde se zastavil čas“ nebo můžete pokračovat po levém břehu k Písečnému přesypu v nedalekých Pístech, pak potěšit své plíce průjezdem voňavým borovým lesem k Jezeru v Sadské. Nezláká-li vás koupání, svezete se na svém kole dál po proudu přes Hradišťko do Kerska. Tam na vás čeká Lesní ateliér Kuba s autorskou keramikou pana Bronislava Kuby, kyselka Kerka, pravěký menhir a také divočák se šípkovou nebo se zelím, jak se píše ve Slavnostech sněženek. Z Kerska se pak vrátíte přes Třebestovice, Sadskou a tři Lhoty (Kostelní, Pískovou a Přední) zpět do Poděbrad. A protože jste správně odhalili, že se jedná o okruh, je jedno, jestli bude váš start v Poděbradech, v Nymburce, v Sadské nebo v Kersku. Vždy ujedete necelých 50 kilometrů a ani to na té rovince nepocítíte!


Cyklisté v pozadí s nymburskými hradbami

 

Chcete-li kratší trasu, vydejte se z Poděbrad proti proudu na soutok Labe s Cidlinou, tam odbočte ke Slavníkovské Libici nad Cidlinou, vzpomeňte na hodiny dějepisu, jak to bylo s Přemyslovci a Slavníkovci, a pokračujte na cyklotoulky podél řeky Cidliny. Mezi ovocnými sady dojedete do Keltského muzea v Dobšicích, kde u pravého keltského opida začíná naučná stezka, a pak o 3km dál zabrzděte u přírodní památky Žehuňský rybník a vychutnejte si krásu místní přírody. Do Poděbrad se vrátíte stejnou cestou nebo do Libice vyzkoušíte druhý břeh Cidliny a máte ujeto celých 25km.


Památník slavníkovského hradiště se sochami Svatého Vojtěcha a Radima. 

 

A nezapomeňte, že pokud se vám nechce šlapat, sveze vás po Labi loď i s kolem. Z Poděbrad na soutok se pravidelně plaví loď Král Jiří. Dopraví vás na Soutok Labe s Cidlinou. Kdy a jaké jsou její další plavby, to najdete na www.kraljiri.cz. Nejoblíbenější jsou letní plavby s Country rádiem do Kolína a zpět. A pokud je řeč o městě Kolín, napadlo vás někdy si toto město projít? Pokud ne, tak určitě nevíte, že je zde krásné náměstí obklopené středověkými domy, kterým velí renesanční radnice a v pozadí vévodí děkanský chrám sv. Bartoloměje. Možná také netušíte, jak je zajímavá procházka po památkách židovským ghettem se synagogou nebo kolem Kolínského zámku směrem na Kutnohorské předměstí. A také se zatím moc neví, že na to vše můžete shlížet z ptačí perspektivy výšky opravené bývalé Vodárenské věže, která dnes slouží jako rozhledna. Z Kolína do Libice nad Cidlinou vede samozřejmě cyklostezka, která v Libici navazuje na stezku do Poděbrad a dál do Nymburka.


Gotický chrám sv. Bartoloměje v Kolíně

 

Z Nymburka do Kerska vás sveze menší kolegyně lodi Král Jiří: Výletní loď Blanice. Pravidelné plavby zahajuje v polovině května. Její plavební řád najdete na webu www.polabinalodi.cz. Každodenní letní trasa Blanice je: Nymburk – Hradištko – Kostomlaty – Kersko – Ostrá a zpět. To znamená, že můžete doplout prakticky až do historické vesničky řemesel a bylinných zahrad Botanicus v Ostré a vyzkoušet nějaké to řemeslo od výroby papíru, mýdel nebo svíček k rýžování zlata. Z Hradištka po pravém břehu Labe nebo kolem Semitské Hůry přijedete do Skanzenu v Přerově nad Labem. Děti mohou hádat, které pohádky se mezi chaloupkami natáčely a velcí se dozvědí o typické architektuře Polabské nížiny a životě jejích obyvatel v minulých staletích. Pokud by se pánská část výletníků ve skanzenu nudila, doporučujeme přeběhnout náměstíčko a pokochat se jednostopou technikou v muzeu historických motocyklů MotoVelo.


Cyklisté s výletní lodí Král Jiří v pozadí.

 

Chystáte se do jiné části Polabí, třeba dále k Brandýsu nad Labem nebo až k Mělníku? O tom můžeme napsat příště. Potřebujete-li však nějaký nápad hned, navštivte některá z polabských turistických informačních center. Na stránkách Asociace turistických informačních center www.aticcr.cz  najdete kontakty a v infocentrech pak ochotné „informátory“. Těší se na vás Polabí!