Co jsou konvektory

Konvektory jsou topná tělesa, která nasávají studený vzduch a ohřátý ho vhání zpět do místnosti. K okamžitému vytápění používají jen minimální spotřebu vody. Topná voda je obsažena pouze v trubkách výměníku nikoli v ploše, jak je tomu u klasických radiátorů. Pro ilustraci – ve špičkovém nástěnném otopném tělese jsou pouze 2,92 litru vody a těleso tak může vytopit místnost o ploše 35 m2. Pokud tedy bude celý dům vybaven konvektory, je v topném systému velmi málo vody. Průměrný rodinný dům tak nespotřebuje nikdy více než 70 litrů vody.

Díky malému vodnímu objemu otopné těleso bleskově reaguje a teplo je dodáváno pouze pokud je to nutné. Vnitřní teplota v místnosti navíc zůstává konstantní. Dalším z kladů konvektorů je jejich nízká povrchová teplota. Vzhledem ke způsobu sdílení tepla do místnosti se přední deska neohřeje na větší teplotu než 40 stupňů a to i při teplotě topné vody 90 stupňů. Pouhým dotykem si tak nelze přivodit popálení, což ocení nejen obyvatelé dětských pokojů.

Interiér

Moderní konvektory se prodávají v rozličných designových úpravách. Můžete dát zapomenout na časy, kdy topné těleso byl jakýsi nevzhledný předmět schovaný kdesi v rohu. Dnes jde o krásné kousky, které dokonale ladí s celým interiérem a mohou být zabudovány do podlahy, stěny, soklu nebo parapetu. Konvektory s principem sálání mohou být provedené například v barevném skle, hliníkovém kompozitu, granitu nebo žule. Různobarevné krycí mřížky lze navíc přizpůsobit jakémukoliv interiéru, takže i designu lačný zákazník si přijde na své.

Využití

Konvektor se používá např. v blízkosti oken, kde vytváří tepelnou clonu mezi místností a oknem tak, že nasává chladný vzduch z místnosti a přeměňuje ho na teplo. Jejich další ohromnou výhodou je to, že dokážou krom ohřívání vzduch i ochlazovat, což se hodí především v horkých letních měsících. Dají se tak ušetřit velké peníze za drahou klimatizaci, kterou ne každý dobře snáší a která může způsobovat časté nachlazení.

Shrnutí

Stylovými konvektory tak můžete nahradit nevzhledné, zastaralé a neefektivní radiátory. Ušetříte za stále dražší energie a spotřebujete jen minimální množství vody. Vyberete si z rozličných designových úprav přesně tu, která se do vašeho interiéru hodí nejvíc. Některé umělecké varianty můžou dokonce působit jako dekorace samy o sobě. V létě konvektory využijete jako příjemné chlazení sluncem rozpáleného domova. To všechno jsou důvody, proč budoucnost vytápění patří právě konvektorům.