Tři těsnící roviny

Kvalitní plastová okna mívají dokonce tři těsnící roviny. Exteriérová těsnicí rovina zajišťuje přímou ochranu před hnaným deštěm a v kombinaci se středovým dorazovým a vnitřním těsněním bez obav odolává tlaku větru a vody třeba i v patnáctém patře, kde bývají povětrnostní podmínky opravdu nepřívětivé.

Interiérová těsnicí rovina plně dotváří funkčnost okna. Díky výrobnímu systému, při kterém se všechny tři těsnění vkládají do okna až po jeho mechanickém opracování, tvoří tato těsnění "nepřekonatelnou" bariéru mezi venkovními vlivy a klidem domácího prostředí.

Středové dorazové těsnění

Revolučním a hlavně technologicky nejvyšším funkčním řešením je systém středového dorazového těsnění. Ten odděluje přímo uvnitř okna exteriér a interiér. Je nezávislý na vnějších i vnitřních vlivech a chrání okno jakoby zevnitř. Vytváří totiž tzv. mokrou a suchou komoru. Použití systému však není automatické a nestačí "jen přidat kus gumy". Plnohodnotné využití je možné pouze za předpokladu, že výrobce používá pevnou středovou přepážku. Ta má následující vlastnosti:

 
  • zvyšuje bezpečnost proti vloupání
  • umožňuje použití středového dorazového těsnění
  • je pevnou součástí profilu, mechanicky se neopotřebovává a vytváří v okně dodatečnou mezikomoru
  • chrání kování před solí obsaženou v dešti, vlhkosti a korozí

Na co se ještě zaměřit?

Dalším výhodným řešením, které zlepšuje funkčnost oken, je zalepení skla přímo do křídla okna. Jde o technologii, která se již několik desetiletí využívá v automobilovém, leteckém či loďařském průmyslu. Okno je tím pádem zalepené po celém obvodu do rámu křídla, čímž se vytváří pevné spojení skla s rámem. Výhodou je, že okno pak není třeba dodatečně kalibrovat, aby přesně sedělo. Výrazně se tím také zvyšuje tepelná a zvuková pohoda. Samozřejmostí by mělo být v případě kvalitních oken používání výztuh z kvalitní 2 mm silné pozinkované oceli a podkladového profilu s těsněním, který slouží k instalaci parapetních desek.

Kvalita bydlení

Všechny tyto moderní těsnící prvky zajistí, že okno bude pro domov znamenat minimální energetické ztráty, bude maximálně bezpečné a prostupnost venkovního hluku se sníží na naprosté minimum. To je zvláště ve velkých městech neocenitelnou devízou. Mnoho lidí si neuvědomuje, že profesionální instalací opravdu kvalitních oken může výrazně zlepšit kvalitu svého bydlení. Okna je však třeba vybírat pečlivé a jedním z nejdůležitějších prvků, který jednotlivá okna kvalitativně odlišuje, je právě zpracování vnitřního těsnění.