Inspirujte se!

Analýzy českého stavebního trhu mluví jednoznačně. Poptávka po nízkoenergetickém bydlení se během uplynulých let zdvojnásobila, neřkuli ztrojnásobila. Trend tedy hovoří jasně, pokud nové bydlení, tak nízkoenergetické. Jaký ale zvolit stavební materiál? Důležitost výběru se v České republice podceňuje. V široké škále nabídky se běžný zákazník, pakliže není zrovna vyučený zedník, snadno ztratí.

Vhodný materiál

Důležitým faktorem šťastného bydlení je zachování zdravého klimatu uvnitř budovy. Přísnější stavební normy a povinné certifikace dnes již brání prodeji škodlivých materiálů, které by do interiéru uvolňovaly zdraví ohrožující látky. Některé materiály ale mohou vnitřní klima zlepšit, tak proč jejich vlastností nevyužít?

Stavební tvárnice

Jedním z „inovátorů“ jsou stavební tvárnice. Ty zajistí, že stavba přirozeně dýchá, reguluje vlhkost a brání růstu plísní i dalších mikroorganismů. U domů, které nejsou vybaveny automatickým větracím systémem, tak může právě pórobetonové zdivo představovat velkou výhodu.

Myslete ekonomicky

Zásadní pro výběr vhodného zdiva je tepelná izolace. U tvárnic, mající stejné tepelněizolační schopnosti jako polystyren nebo minerální vlna, sehrávají klíčovou roli vzduchové póry. Čím více jich tvárnice má, tím je kvalitnější a lépe izoluje. Ušetříte tak nejen za vytápění, ale i za nákladné zateplení.

Rychlá záležitost

Největší klad tvárnic ale leží jinde. Na prvním místě obliby u náročného uživatele je stále drží především rychlá, jednoduchá a přesná výstavba. V porovnání s dříve tolik oblíbenými cihlami i jinými více vrstvenými konstrukcemi je stavba z tvárnic až o 40 % méně pracná, což vám krom financí ušetří i čas.

Nepodceňte výstavbu

Ano, můžete namítnout, že se význam stavebních tvárnic a obvodového zdiva obecně přeceňuje, že náklady na hrubou stavbu tvoří přeci jen 9 % hodnoty domu. Je tomu tak, výrazně ale ovlivňují jeho následný provoz. Kvalitní obvodové zdivo je proto naprostým základem pro úsporné domy, a vždy tomu tak i bude.