Na internetu je dnes k dispozici obrovské množství článků, které laikům mohou dát návod, jak postupovat a na co se v takové situaci ptát.

Vědět, co od bytu očekávám

„Každý kupující by si proto na začátku měl především definovat, jakou nemovitost vlastně hledá a teprve poté přistoupit k předvýběru,“ vysvětluje výkonná manažerka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Monika Kofroňová. „Mladý student hledající bydlení na 5 dnů v týdnu, bude mít pravděpodobně zcela odlišná kritéria výběru než třeba mladý zralý pár, který se rozhodl usadit a založit rodinu,“ dodává ke správnému určení priorit. „Dojde-li na samotnou prohlídku nemovitosti, která se možná stane jeho budoucím domovem, měl by se každý investor opravdu dobře připravit. Na internetu je dnes k dispozici obrovské množství článků, které laikům mohou dát návod, jak postupovat a na co se v takové situaci ptát,“ doplňuje.

Stává se, a bohužel se nejedná pouze o ojedinělé případy, že majitelé nemovitostí jsou oslovováni agenty, kteří současně zastupují zájemce o prodej či pronájem.

Dvojití agenti

I když se však člověk dobře připraví, může na něj čekat i několik velkých nepříjemností. Jedním z největších problémů bývá uváděn střet zájmů. „Stává se, a bohužel se nejedná pouze o ojedinělé případy, že majitelé nemovitostí jsou oslovováni agenty, kteří současně zastupují zájemce o prodej či pronájem. Za své služby pak požadují či si rovnou účtují provize oběma stranám,“ upřesňuje nepříjemnou situaci manažerka ARTN.

Prostředí na trhu nemovitostí se však neustále zlepšuje, čemuž nasvědčují i každoroční průzkumy. „Za největší nešvar českého realitního trhu je podle výsledků průzkumu považována obecně nízká úroveň a profesionalita realitních zprostředkovatelů a fakt, že se stále jedná o volnou živnost,“ uvádí Monika Kofroňová. „Odborná veřejnost však silně vnímá pokračující trend celkové kultivace trhu i subjektů, které na něm působí,“ zakončuje pozitivní informací.