Za tu dobu, co žijeme na venkově, což je už přes osm let, jsme si úžasně zvykli. Člověk je více v přírodě, a hlavně blíže k přírodě.

Stěhování na venkov

Když se Václav Vydra a Jana Boušková stěhovali na venkov, věděli, že je čeká časté dojíždění za prací do Prahy. Dnes v tom ale žádné negativum nevidí, naopak, pozitiva prý převažují. „Za tu dobu, co žijeme na venkově, což je už přes osm let, jsme si úžasně zvykli. Člověk je více v přírodě, a hlavně blíže k přírodě. A já mám navíc, kousek od místa, kde bydlíme, své koně a statek, takže ten takzvaně ‚venkovský‘ život mi vyhovuje na sto procent. I když jsme kdysi bydleli v Praze, tak jsem stejně prchal do přírody, a teď pouze jezdím do Prahy za prací a povinnostmi. Zkrátka největší výhodu vidím v tom úžasném kontaktu s přírodou,“ svěřil se herec. Dalším pozitivem je pro Václava Vydru i fakt, že to má z domova jen kousek na statek ke koním. „Bydlím kousek odtud, což je pro mě obrovsky výhodné, protože mám svůj klid… A na statku můžu být, kdy chci. Nebo spíš, kdy mohu.“

Rekonstrukce statku neustále probíhá – je to, jak se říká, běh na dlouhou trať.

Rekonstrukce statku

Nejen kolem koní má Václav Vydra na statku práci. Na jeho statku totiž probíhají stavební úpravy. „Rekonstrukce statku neustále probíhá – je to, jak se říká, běh na dlouhou trať. Jde o různé formy rekonstrukce, různé formy úprav a oprav. To první, co jsme na statku udělali, byly prostory pro koně, tak aby je koně mohli využívat a naplňovaly jejich přirozené potřeby. Což byl hlavní důvod, proč jsme statek pořizovali. Teď pomalu budujeme věci okolo, hlavně tedy zázemí pro lidi.“ Co se týče zkvalitnění ustájení koní, nechce Václav Vydra dělat kompromisy. Směrem k vlastnímu bydlení je o poznání skromnější. To ovšem neznamená, že by nebydlel dobře a moderně. „Pojem moderní bydlení pro mě znamená jistý komfort, který od svého bydlení vyžaduji, a který bude také ekonomický a zároveň i ekologický. A myslím si, že bydlím moderně - jednoduše tak, jak mi to vyhovuje a dostačuje. A můžu říct, že jsem maximálně se svým současným bydlením spokojený.“

V rámci možností bydlím ekologicky a celkem se o to i snažím. Především využíváme média, která jsou šetrnější k životnímu prostředí, a i pro nás jsou jednodušší na obsluhu a údržbu – to znamená tepelné čerpadlo, solární články a podobně.

Láska k přírodě

Požadavky na ekologické bydlení souvisí s Václavovou láskou k přírodě, jak ale říká, ekologická řešení v domácnosti mají i další přednosti. „V rámci možností bydlím ekologicky a celkem se o to i snažím. Především využíváme média, která jsou šetrnější k životnímu prostředí, a i pro nás jsou jednodušší na obsluhu a údržbu – to znamená tepelné čerpadlo, solární články a podobně.“ Současné bydlení Václavu Vydrovi prý naprosto vyhovuje a pokud by do budoucna chtěl něco měnit, tak jen směrem k lepšímu soužití s koňmi. „Překvapivě žádný sen o bydlení už nemám, jsem totiž celkem nenáročný. Jsem spokojený s tím, jak bydlím. Nemám důvod budovat něco navíc. To, co buduji, buduji proto, abych dostál svým představám o tom, jak mají koně žít, a při té příležitosti, co se týče statku, řeším i to, jak mohou žít v jejich blízkosti i lidé. A musím se přiznat, že nejsem rozhodně ten typ, který hledá, pro mě zbytečný, luxus,“ uzavírá herec.