Dnešní doba startupům nahrává. Jen v České republice najdete hned několik desítek programů, inkubátorů a poradních institucí. A roste obliba mentoringu. Tedy vedení zkušeným odborníkem. Poskytuje podporu, motivaci, know-how a může vám ušetřit spoustu času i peněz. Je prokázáno, že zakladatelé startupů, kteří se učí a mají mentory, raisují 7krát více peněz a rostou 3,5krát rychleji.

Mezi mentory najdete experty na rozvoj obchodu, designéry služeb, digitální marketéry, stratégy, manažery nebo třeba projektové ředitele.

Kdo je mentor?

Mezi mentory najdete experty na rozvoj obchodu, designéry služeb, digitální marketéry, stratégy, manažery nebo třeba projektové ředitele. Mentorovat může kdokoli, kdo vládne znalostí trhu, má bohaté zkušenosti s podnikáním, a zároveň přesah do dalších oblastí. Nemusí být odborníkem na desítku oblastí, ale musí vědět, na co si dát pozor, případně na koho se obrátit. Jedním z oblíbených mentorů a poradců je David Kovalský. Vybudoval čtyři firmy v průběhu 6 let, pomáhá společnostem využít jejich inovační potenciál a kromě toho investuje dvacet až třicet procent svého času do kultivace podnikatelského prostředí v ČR. „Je mi ctí být mentorem. Mentorování pro mě představuje podnikatelskou kulturu 21. století. Doplňuje vzdělání v oblastech, které vysoké školy nemůžou nabídnout. A podporuje trend doby – otevřeného přístupu k informacím,” uvedl ke svému působení v akceleračních programech sítě Impact Hub.

 

Mít podnikatelský kompas

„Účast v akceleračním programu mohu vřele doporučit, bez ní bych si určitě netroufla pustit se do spuštění online projektu. Díky mému mentorovi Michalovi Voráčovi z firmy NETVOR a dalším expertům se mi povedlo nastavit spolupráci s digitální agenturou, se kterou projekt dál rozvíjím,” uvedla vítězka programu Impact Hub 100-day Challenge a zakladatelka cestovatelské aplikace Tripinder Andrea Bačíková. Mentor nikdy nepřebírá zodpovědnost za rozhodnutí učiněná zakladateli projektu. Vystupuje v roli důvěrného poradce, který pouze poskytuje nezávislé konzultace a doporučení. Právě díky tomu je ale možné vstoupit na trh v rekordně krátkém čase. Práce s mentorem většinou probíhá velmi intenzivně. Jak říká David Kovalský, je potřeba být připraven udělat 2 roky práce třeba v řádech měsíců. Má to ale jisté výsledky. “Stodenní výzva mi přinesla nečekané možnosti rozvoje a otevřela mi svět nových metod. Naučil jsem se používat metodu Human Center Design, Lean Canvas a See-Think-Do-Care. Díky mým mentorům jsem se zásadně posunul vpřed, a  zároveň prožil mnoho poučných fuckupů,” říká Branislav Blaškovič, zakladatel dalšího z vítězných projektů, Brani.cz.

Jedním z oblíbených mentorů a poradců je David Kovalský. Vybudoval čtyři firmy v průběhu 6 let, pomáhá společnostem využít jejich inovační potenciál.

Pevné a ověřené základy

“Nemá smysl znovu vymýšlet kolo. Věříme v hodnoty důvěry, odvahy a spolupráce, a proto vytváříme prostředí, kde se dá sdílet maximum užitečného know-how napříč podnikatelským prostředím. Nerozhoduje, zda jste středoškolák nebo padesátník. Mentoři, kterým je vaše obchodní idea blízká, vám navrhnou individuální plán a budou s vámi v častém osobním kontaktu. Program je navíc obohacen o množství workshopů a panel konzultantů. Učíte se tak od celé škály odborníků najednou,” vysvětluje jedna z akceleračních koordinátorek Jana Olejníková. “Chceme, aby si týmy, které akcelerátorem projdou, budovaly svůj byznys na pevných a ověřených základech a vytvářely moderní podnikatelské prostředí,” potvrzuje Petr Vítek, jeden ze zakladatelů a mentorů sítě Impact Hub.

Mentoři, kterým je vaše obchodní idea blízká, vám navrhnou individuální plán a budou s vámi v častém osobním kontaktu.

Petr Vítek také dlouhodobě podporuje rozvoj společensky prospěšného podnikání, jehož hlavním cílem je pozitivní dopad na určitou skupinu lidí nebo na životní prostředí. Takové projekty jsou výdělečné, ale zisk je pro ně prostředkem pro řešení vybraného sociálního či enviromentálního problému. Některé z těch, které prošly akceleračními programy Impact Hubu, se staly klíčovými hráči na trhu. Znáte růžová Rekola, bezodpadový obchod Bezobalu, ženy v IT Czechitas nebo prohlídky měst za doprovodu lidí bez domova pod značkou Pragulic? Ti také začínali jako nadšení studenti. Stejně jako desítky dalších každý rok dokazují, že jen dobrý nápad možná nestačí, ale nápad, odhodlání a dobré vedení ano.