1. Pokud jste se rozhodli své nákupy řešit prostřednictvím e-shopů, myslete na to, že ne vždy mají prodejci nabízené zboží na svých skladech. Mnoho z nich objednávky přeposílá výrobcům či jiným obchodníkům, a to stojí čas. Buďte obezřetní vůči nápadně nižším cenám. Může jít o zboží z šedých dovozů anebo o zboží, které bylo už použito.
  2. Pečlivě si promyslete způsob platby. K těm nejbezpečnějším stále patří platba při předání zboží, případně dobírka. I zde jsou jistá rizika – pokud zboží nevidíte na vlastní oči, nevíte, zda neobsahuje jiné zboží než to, které jste si objednali. Dalším omezením je skutečnost, že pro převzetí zboží musíte být vybaveni dostatečnou hotovostí, a to ne každému vyhovuje.
  3. Platba kartou je riziková, jsou známy případy zneužití karet pro neoprávněné stahování částek z účtů. Některé z bank nabízí pro internetové obchodování speciální tzv. "internetovou" platební kartu, což je prakticky jen číselný kód. Lze ale u ní nastavovat spoustu parametrů, díky kterým lze minimalizovat její zneužití, např. nastavení maximální částky, nastavení okamžitého zamčení po provedení platby atd. Netvrdíme, že taková nastavení Vás zbaví rizik úplně, každopádně jsou jistě nižší, než v případě zcela běžné debetní karty s limitem např. 50 000 Kč.
  4. Nejvíce rizikový je způsob platby předem, převodem částky na bankovní účet obchodníka. V takovém případě jste zcela vydáni obchodníkovi všanc a plně spoléháte na jeho poctivost. Takový způsob placení nedoporučujeme, i když samozřejmě existuje mnoho poctivých e-shopů, kde můžete být zcela bez starostí.
  5. Otázkou, jak platit bezpečně na internetu se v současné době zabývá řada společností. U některých společností není nutná ani Vaše registrace, stačí si koupit kupon o určité hodnotě, a pomocí uvedeného PIN kódu pak jednoduše platit v podporovaném obchodu.

Obecně lze shrnout, že už i v internetovém prostředí se postupem času vytvořily značky, které jsou naprosto spolehlivé, a veškeré obavy jsou zcela liché. Dnešní internet má výhodu uživatelsky tvořeného obsahu. Uživatelé mohou sdílet své zkušenosti s konkrétním obchodem. Využijte této výhody a zjistěte si o vybraném e-shopu maximum informací. Těch pár minut času za to stojí, může Vám ušetřit hodiny času při pozdějším řešení problémů anebo rozčarování ve chvíli, kdy Vám není doručeno objednané zboží, případně doručené zboží neodpovídá očekávané kvalitě.