Ovšem ne všechno je v případě internetového nakupování tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro minimalizaci případného zklamání a rozčarování je potřeba zvýšené opatrnosti a dbaní několika zásad bezpečného e-shoppingu. Zde jsou alespoň některé z nich:

 1. Počítač: operační prostředí počítače nebo notebooku (ve většině případů Windows), prostřednictvím kterého nakupujete, je potřeba pravidelně aktualizovat. Velmi doporučujeme instalovat některý z antivirových programů a zapnout firewall Windows. Při aktualizacích nezapomínejte na internetový prohlížeč včetně jeho doplňků.
 2. Programy: promyslete, zda na počítači, na kterém provozujete internetové bankovnictví a nakupujete, musíte mít instalované rizikové programy (např. Adobe reader) nebo Javu, která je velkým zdrojem zranitelnosti.
 3. Chytré telefony a tablety: pro přenosná zařízení s operačním prostředím Android také instalujte antivirovou ochranu. Mnohem důležitějším pravidlem je ale stahování a instalace aplikací pouze z oficiálního tržiště Google Play. Buďte velmi pozorní, jaká přístupová práva aplikace při instalaci vyžadují, a to zvláště v případech, kdy žádají např. o přístup k vašim kontaktům či službám zařízení. Pokud banka nebo e-shop nabízí vlastní aplikaci na mobilní prostředí, instalujte ji.
 4. Internetový odkaz (adresa) internetového bankovnictví: při vstupu do prostředí elektronického bankovnictví nikdy neklikejte na cizí odkazy, adresu zadávejte do adresního řádku vždy ručně, nebo použijte vytvořenou záložku. Většina bankovních domů provozuje internetové bankovnictví na zabezpečené stránce, jejíž adresa začíná zkratkou https://, ve většině moderních verzí prohlížečů se adresa v adresním řádku zobrazí zeleně anebo se celé pole adresního řádku vybarví zeleně. Odkazy na provedení online plateb (online platební brány) u známých a velkých e-shopů bývají v pořádku.
 5. Platný certifikát: pokud není něco v pořádku s platností certifikátu bezpečného připojení k aplikaci internetového bankovnictví, zobrazí se bezpečnostní upozornění.
 6. Pečujte o svá hesla: pro přístup do internetového bankovnictví a k vašim profilům na internetových obchodech volte dostatečně silná hesla. To jsou taková hesla, která jsou kombinací písmen, číslic a speciálních znaků (např. @, $, &). Svá hesla pravidelně měňte. Nepoužívejte triviální hesla, což jsou jména nebo obecné názvy (např. heslo, banka, peníze) a jednoduché číselné kombinace (1234, 1111…). Taková hesla se dají velmi snadno prolomit např. použitím tzv. slovníkového útoku.
 7. Kódy mTAN: před potvrzením finanční transakce nebo jiné operace v prostředí internetového bankovnictví si vždy v příchozí SMS ověřte, zda především částka a číslo cílového účtu odpovídají vámi zadaným datům z internetového bankovnictví.
 8. Pravidelná kontrola: v pravidelných intervalech, alespoň jednou týdně, kontrolujte, zda na vašem účtu neproběhly podezřelé aktivity a transakce, které jste nezadali. Pokud je to možné, zkuste občas provést kontrolu svého účtu z prostředí jiného bezpečného PC.
 9. Riziko veřejných sítí: nepoužívejte internetové bankovnictví, vyhněte se nakupování na e-shopech a online platbám v prostředí nezabezpečených sítí, např. veřejných WiFi v kavárnách, hotelových pokojích nebo čerpacích stanicích.
 10. Nouzové kontakty: uložte si pro každý případ nouzové kontakty na vaši banku, důležitá telefonní čísla a e-maily. V případě jakýchkoliv pochybností okamžitě kontaktujte banku a poraďte se.
 11. Vyhněte se internetovým obchodům s podezřele nízkými cenami a nabídkami: pokud užuž saháte po myši a chcete potvrdit nákup výhodně levného zboží v jedinečné nabídce, která už se nebude opakovat, raději si obchod a nabízené zboží ještě jednou prověřte. V prostředí internetu dnes existují šikovní pomocníci, tzn. cenové srovnávače, prostřednictvím kterých velmi rychle a snadno zjistíte, jaká je u vámi zvoleného zboží obvyklá cena na internetových obchodech. A pokud zjistíte, že stejné zboží je vám nabízeno za výrazně nižší cenu, honem rychle pryč z takového obchodu. Bylo již mnoho případů internetových podvodníků, kteří založili seriózně se tvářící obchody, nasadili dumpingové ceny zboží, vybrali peníze od důvěřivých zákazníků a zmizeli. Zákazník pak neměl ani své peníze, ani zboží.
 12. Bezpečné doručení a platba: i když dnes už na trhu existuje mnoho zavedených a renomovaných obchodů, kde se nemusíte obávat platit předem ať už online přes platební bránu, kartou anebo bankovním převodem, u menších a méně známých obchodů je to stále riziko. A to zvlášť v případech podezřele nízkých cen zboží. Stále platí, že nejbezpečnější způsob platby a doručení zboží je „na dobírku“ – tedy platba při převzetí balíku. I když i zde jsou známy případy, kdy obsah balíku neodpovídal objednávce a ceně za zboží.

Nicméně i přes veškerá úskalí je internetové nakupování zábava a může vám přinést mnoho radosti. A aby to vaše přinášelo jen samá příjemná překvapení, vám přeje,

Národní centrum bezpečnějšího internetu

 

Více informací z oblasti online a internetové bezpečnosti můžete najít na webových stránkách:

http://www.saferinternet.cz

http://www.bezpecne-online.cz