Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání v ČBA

Vystudovaná právnička s více než dvacetiletou zkušeností v bankovním sektoru. Od roku 2004 pracuje v České bankovní asociace, kde se věnovala agendě spotřebitelských úvěrů, ochraně osobních údajů, bankovní bezpečnosti a v posledních letech též finančnímu vzdělávání.

Půjčka by nám měla především pomoci. Můžeme si díky ní koupit třeba vlastní byt a vyřešit tak nejen otázku bydlení, ale zároveň ušetřit na nájmu. Anebo si na splátky koupíme počítač, díky kterému můžeme najednou pracovat i z domova a ušetříme tak spoustu času. Taková půjčka nám pomůže pořídit si nebo zrealizovat něco, na co bychom ještě pár měsíců nebo let šetřili a zároveň nám přinese užitek, ale v budoucnu třeba i úsporu.

Pomoc v nouzi

Někdy může být půjčka způsobem, jak překonat těžké období. Něco se změnilo, naše původní plány přestaly fungovat, a peněz je najednou opravdu nedostatek. Hledáme cestu, jak z toho ven, ale některé platby prostě nepočkají. Taková půjčka nám v dané chvíli pomůže, ale peníze do budoucna nám určitě neušetří. 

Splněné přání

Půjčovat si ale můžeme i v situaci, kdy žádný problém neřešíme. Dny se krátí a splnit přání sobě nebo někomu jinému nás o Vánocích láká více než kdy jindy. Je ale dobré si uvědomit, že taková půjčka nám vlastně nepomáhá a úsporu zřejmě nepřinese. Může to být dokonce naopak. Na chvilku radosti pak budeme při splácení půjčky myslet celý rok nebo dokonce i déle.

Půjčka nám má sloužit, a ne, že tomu bude naopak!