Jak připravit potomkovi co nejúspěšnější start do života? V zaměstnání počítejte se změnou pracovního režimu. Věnujte se jen tomu, co vás baví. Pokud se objeví potíže, nepřepínejte se a požádejte lékaře o vystavení pracovní neschopnosti. Je v zájmu nás všech, abyste porodila zdravé dítě v termínu.

S přípravou na těhotenství vám ochotně poradí váš ženský lékař. Také byste se měla nechat vyšetřit u praktického lékaře. Zjištění, že jste v pořádku, vás uklidní – a pokud byste narazila na problém, můžete ho vyřešit ještě před otěhotněním. Léčíte-li se s chronickým onemocněním, možná budete muset upravit dlouhodobou terapii. S lékařem nezapomeňte prodiskutovat i choroby ve vaší rodině.

Tři měsíce před plánovaným otěhotněním zařaďte do jídelníčku kyselinu listovou, která významně snižuje výskyt vrozených vývojových vad, zejména rozštěpů páteře.

Tři měsíce před plánovaným otěhotněním zařaďte do jídelníčku kyselinu listovou, která významně snižuje výskyt vrozených vývojových vad, zejména rozštěpů páteře. Zkontrolujte si očkovací průkaz a nechte se včas očkovat proti zarděnkám, planým neštovicím a tetanu. Používáte-li hormonální antikoncepci, měla byste s oplodněním počkat měsíc po vysazení.

Nastávající matka by ještě před otěhotněním měla opustit některé nezdravé návyky. V první řadě kouření, které způsobuje spontánní potraty, opožďování růstu plodu a předčasné odlučování placenty. Dále je nezbytné omezit alkohol. Ačkoli velmi skromný a občasný drink neškodí, lepší je alkohol zcela vynechat. Hlídat byste si měla i váhu. Nadváha zvyšuje riziko těhotenského diabetu, vysokého tlaku a preeklampsie.

Bez starostí nejsou ani otcové. Pro oplodnění je zásadní dostatek zdravých spermií. Muž by se proto měl vyhnout sauně nebo parní lázni – vysoká teplota negativně ovlivňuje jejich tvorbu. Stejně působí i kouření a nadměrné pití alkoholu.