Tolik lásky, jak u mnoha léčených párů jsem neviděla u některých párů, které s otěhotněním nemají potíže.

Ve své dlouholeté praxi jsem se setkala s různými názory na mimotělní oplození – od těch velebících až po zcela hanlivé. Staré přísloví praví, že „sytý hladovému nevěří“. Mnohokrát se setkávám s názory, dokonce i v poslanecké sněmovně, že děti by se bez lásky neměly rodit. Nevím, kdo k takovému názoru a jakým způsobem dospěl, že touhu po dítěti odsuzují. Tolik lásky, jak u mnoha léčených párů jsem neviděla u některých párů, které s otěhotněním nemají potíže. Světová zdravotnická organizace (WHO) přiznala neplodnosti status nemoci a každá nemoc, pokud k tomu existují prostředky, by se měla léčit. Mnohé páry mají obavy podstoupit léčbu.

Zejména muži mají problém otevřeně mluvit o svých problémech a podrobit se vyšetření spermatu.

Odvaha svěřit se

Otevřeně se bavit o velice intimní stránce sexuálního života jistě chce trochu odvahy. Zejména muži mají problém otevřeně mluvit o svých problémech a podrobit se vyšetření spermatu. Často mívají obavy z výsledků vyšetření. Je dobré, když si partneři nejdříve o těchto problémech pohovoří v klidném, důvěrně známém domácím prostředí. Je vhodné nahlas otevřeně vyslovit své názory a obavy. Když nahlas vyslovíte své obavy, stanou se z nich řešitelné problémy. Je dobré zvolit si IVF kliniku a lékaře, kterému budete důvěřovat, který vás uklidní, všechno vysvětlí, a který provede vás léčbou.

Rodinný krb

Velice důležité je být v psychické i fyzické pohodě. Dokonce i stravování má vliv na léčbu. Různé diety mohou negativně ovlivnit reakci organismu na hormonální stimulaci. Důležité je zdravě žít a zdravě jíst. Nelze říct, že se hned u každého všechno napoprvé povede. Když jsme s kamarády hráli hru „bez které věci si život nedokážeme představit“, jeden z našich přátel řekl, že je to krb, protože u teplého rodinného krbu se schází celá rodina. Přeji každému, aby svůj krb našel.