Odjakživa byl totiž vyznáván kult plodnosti. "Muž by měl podle tradice zplodit syna, žena by měla mít kupu dětí". Ženy i muži, kteří mají problém s početím, se často necítí nemocní, mívají spíše pocit, že selhali. Z toho pramení neochota svěřovat se, nechat se vyšetřit.

V poslední době není vzácností, že některá populární osobnost vystoupí s tím, že se léčí se zhoubným nádorem. Byli jsme ale někdy svědky toho, aby se někdo veřejně svěřil s problémem s početím? Proto je stále třeba mluvit a psát o tom, že není třeba se za to stydět, že léčba je možná, mnohdy poměrně jednoduchá a v důsledku vysoce úspěšná. Zhoubné nádory umíme sice stále lépe léčit, přesto jim každoročně v ČR podlehnou desetitisíce lidí. Neúspěšně léčených případů neplodnosti je mnohem méně.

„Něco bych s tím i dělala, ale ...“

Pokud žena neotěhotní během 1 roku, je vhodné poradit se s gynekologem. Některé testy provede on sám, jiné doporučí. Nedojde-li  k početí během několika měsíců jeho péče, je na místě obrátit se na pracoviště specializující se  na vyšetřování a léčbu neplodnosti. Uvedených 12 měsíců ale není žádné dogma. Obzvláště u žen starších než 35 let je lepší hledat řešení  i dříve.

IVF program je sice vysoce úspěšnou léčbou, ale  není zdaleka řešením jediným. V řadě center dokážeme téměř 50% případů vyřešit daleko jednoduššími léčebnými postupy.

Nezřídka se setkávám s obavami, že neplodnost se ve specializovaných centrech řeší pouze v rámci programu IVF, tedy mimotělním oplodněním. Věty typu "...něco bych s tím i dělala, ale nechci na umělé oplodnění..."  najdete snad na každém internetovém diskusním fóru. IVF program je sice vysoce úspěšnou léčbou, ale  není zdaleka řešením jediným. V řadě center dokážeme téměř 50% případů vyřešit daleko jednoduššími léčebnými postupy.

Co tedy pár u lékaře čeká?

Vyšetření muže je velmi snadné - analýza spermatu získaného ejakulací. U ženy sledujeme hladiny hormonů, které se podílí na řízení cyklu, v krvi.

Vše začíná podrobným pohovorem, při kterém gynekolog získá potřebné informace o zdravotním stavu ženy i muže a stanoví postup testů. Vyšetření muže je velmi snadné - analýza spermatu získaného ejakulací. U ženy sledujeme hladiny hormonů, které se podílí na řízení cyklu, v krvi. Důležité pak je prokázat uvolňování vajíčka - ovulaci. Cest k tomu je více, pravděpodobně nejspolehlivější je opakované vyšetření ultrazvukem přes pochvu, tzv. UZ folikulometrie. V některých případech navazuje vyšetření průchodnosti vejcovodů, genetické testy, imunologie, aj. Očekávaný přínos každého konkrétního vyšetření by měl vždy lékař pečlivě vysvětlit.

Častou otázkou je cena vyšetřování a léčby neplodnosti. Zajímat se o finance je plně na místě. Řada testů je totiž opravdu drahá. Absolutní většinu z nich ale kryje zdravotní pojištění, takže pár by neměl alespoň na počátku nic hradit "ze své kapsy". Neplodnost tedy jistě je aktuálním problémem, který ale lze úspěšně řešit.

MUDr. Jan Šulc

I. a II. atestace v oboru gynekologie a porodnictví. Pracoval na I. gynekologicko-porodnické klinice v Praze. Specializuje se na gynekologickou endokrinologii, především na problematiku přechodu a na léčbu neplodnosti, věnuje se péči o těhotné. Nyní pracuje v Centru reprodukční medicíny GEST na Praze 5.)