Průměrný věk prvorodiček je už 30 let. Před deseti roky, kdy průměr dosahoval 27 let, jsme se domnívali, že se tento nepříznivý trend zastaví. Opak je pravdou. Přírodu však ošálit neumíme. Vajíčka má žena od narození. A na rozdíl od spermií se vajíčka neobnovují, jen jich ubývá.

Kvalita vajíček

Nejcennějším atributem je kvalita vajíčka. Ta s rostoucím věkem prudce klesá. Také se snižuje schopnost vajíčka být oplozeno, zatímco se naopak zvyšuje riziko, že vajíčko nese genetické chyby, z nichž nejznámější je Downův syndrom. Lidské vajíčko, na rozdíl od většiny zvířecích, je velmi nedokonalá buňka. Potřebuje optimální podmínky k tomu, aby se z něj narodilo zdravé dítě.  Zjednodušeně řečeno – čím mladší vajíčko, tím lépe.

Zásoba vajíček a jejich kvalita klesá zejména po 35. roce věku, i když přesná hranice neexistuje. Ženy, které odkládají těhotenství, však doufají, že jich se to netýká, že jejich vajíčka budou zázračně v pořádku třeba i ve 40 letech. Nebo si tyto souvislosti neuvědomují.

Léčba neplodnosti

Medicína už dokáže leccos, ale omladit vajíčko zatím neumíme – i když výzkumy na toto téma stále probíhají. Úspěšnost léčby stále stoupá, ale pomoci všem nedokáže. Pak nastává koloběh opakovaných cyklů umělého oplodnění, i opakovaných zklamání. Někdy je jediným řešením léčba pomocí darovaných vajíček. Což je léčba úžasně úspěšná (neboť se používají vajíčka mladých dárkyní kolem 25 let věku), ale není pro každého přijatelná. A partnerský život, podřízený snaze o početí, pak už vypadá jinak, než si pár představoval. Místo vytouženého spontánně počatého miminka mohou přijít měsíce i roky léčby, s tím spojených partnerských problémů, někdy i rozchodů.

Klesá i kvalita spermií

Spektrum pacientek navštěvujících ambulance léčby neplodnosti se za poslední roky výrazně změnilo. Dříve dominovaly problémy s ovulací. Nyní jednoznačně převažují ženy se snižující se zásobou vajíček a jejich špatnou kvalitou. Některé přichází s tím, že jsou si problému vědomy, často se však o souvislosti mezi věkem a šancí na otěhotnění dozvídají poprvé. Proto oceňujeme jakoukoliv snahu o to, aby se tyto informace dostaly k ženám a jejich partnerům včas.

Druhým podstatným tématem je snižující se schopnost mužů přirozeně počít dítě. Přibývá párů, které se na nás obrací kvůli problému na straně muže. Kvalita spermií výrazně klesá. U mužů nehraje věk tak podstatnou roli jako u žen. Snižující se kvalita spermií souvisí se životním prostředím a životním stylem.

Potkáváme tedy stále častěji neplodné páry, kde žena má více než 35 let a muž má spermie, které nejsou schopny přirozeně oplodnit vajíčko.

A zde se otvírá prostor pro fascinující možnosti reprodukční medicíny, která se stále více prolíná s možnosti genetických vyšetření. Dokážeme vyšetřit mnoho nemocí už na úrovní embrya. Patří mezi ně například cystická fibróza, nemoci svalů nebo vrozená hluchota. Dokážeme tak pomoci přivést na svět zdravé dítě stále více párům.