Říká se, že čím mladší maminka, tím méně potíží zažívá v těhotenství a při porodu. Platilo to i u vás?

Já si opravdu nemohu stěžovat, těhotenství i porod jsem měla naprosto bezproblémový. Ondrášek sice nebyl otočený hlavičkou dolů, takže jsem rodila císařským řezem, ale neměla jsem žádný problém ani výrazné bolesti po porodu.

Které vyšetření v těhotenství vám bylo nejvíce proti srsti?

Asi testy na cukrovku, ale nebylo to až tak hrozné.

Jak se změní úspěšné ženě svět, když se narodí miminko?

Myslím, že každé ženě se život příchodem miminka hodně promění. Ale je to krásná, i když hodně vyčerpávající změna.

Výživa miminka zásadně rozděluje společnost: kojení/láhev, bio/normál, vařené/kupované – podlehla jste trendu, nebo jste se řídila citem?

Určitě citem, každá maminka se snaží pro své dítě dělat to nejlepší. Nejsem vyhraněná, snažím se kupovat co nejkvalitnější potraviny, ale třeba u plen jsem byla fanda spíš papírových než látkových. Kojení je podle mého nejlepší varianta. Pokud to jde, myslím, že není důvod přecházet na lahvičku, ale pokud to není možné, tak v tom nevidím takovou tragedii. Snažila jsem se dělat všechno nejlépe, jak jsem mohla, ale ze začátku jsem byla ráda, že vím, jestli je noc nebo den.

S manželem vás dělí větší věkový rozestup. Liší se váš přístup k výchově syna?

Ne, s tím jsme neměli nikdy problém. Na výchovu máme úplně stejný pohled. Oba se snažíme být důslední, ale také trpěliví a kamarádští.

Patříte mezi maminky, které nechají děti běhat po venku nebo naopak jste tzv. „matka helikoptéra“?

Zpočátku jsem byla hodně úzkostná, hrozně jsem se o něj bála. Pořád jsem poslouchala, jestli dýchá. Teď když je Ondrášek větší, nechávám mu mnohem vice volnosti.

Když jsme u zdraví – vnímáte prevenci a posilování imunity u dětí jako důležité? Máte nějaké konkrétní tipy odzkoušené na Ondrovi?

Doktoři nám radili, abychom ho zbytečně nezavírali před světem do ochrané bubliny a naopak no nechali trochu “ušpinit “ Tak myslím, že to zabralo. Také se snažíme, aby jedl zdravě, měl dostatek ovoce a zeleniny.

Jak se Vám daří kloubit mateřství/péči o syna s pracovními aktivitami? Mám na mysli konkrétně natáčení seriálu Stopy života? Upřednostňujete vozit dítě na natáčení?

Ondrášek už chodí do školky, tím je to trochu jednodušší a hlavně mi hodně pomáhá moje maminka. Takže na natáčení Ondru vozit nemusím.