Jestli budou tyto změny, celková péče o dítě a nakonec i její výsledky příjemným zážitkem nebo naopak nepříjemnou zátěží celé rodiny, závisí na připravenosti rodičů, kteří jako jediní mohou na dítě působit 24 hod. denně. 

Celá řada lidí se však domnívá, že děti by se měly vychovávat především citem. Citlivý a intuitivní přístup je samozřejmě nezbytný, ovšem bez potřebného vzdělání, přípravy, nácviku a dodržování základních pravidel má péče o dítě stejná rizika jako řízení auta s citem, ale bez znalostí pravidel silničního provozu.

Správná péče - pevné zdraví

Malý rozdíl v přístupu totiž velice často způsobí velký rozdíl ve výsledku. Citlivý, ale nevhodný způsob péče o dítě může být příčinou nespokojenosti a plačtivosti dítěte, bolestí bříška i jeho špatného prospívání. Následkem pak může být vadné držení těla, špatná funkce vnitřních orgánů, roztěkanost, nesoustředěná pozornost a spousta zdravotních problémů dítěte po celý život. A naopak – správnou péčí můžeme ovlivnit nejenom pevné zdraví a dobré prospívání dítěte, ale také kvalitní fungování celé rodiny.

Podceňované vzdělávání rodičů

Je však zarážející, že zatím co téměř na všechno existují seriózní školy, tak na přípravu rodičů v rodičovství zcela chybí. Toto vzdělávání je celosvětově podceňováno. Přitom jde o poslání, které rozhoduje o tom nejdůležitějším. O zdraví, kvalitě vývoje a celkovém prospívání naších dětí a pokračování našeho rodu. Již staré moudro zní – kdo je připraven, není překvapen. Proto si největší pozornost a pomoc s přípravou na péči o dítě zaslouží oba partneři, a to ještě před narozením dítěte, kdy teprve získávají představu o výchově, péči i celkovém přístupu ke svému vytouženému miminku. Vždyť již J. A. Komenský řekl: „Na dobrém začátku závisí všecko“. 

Zajímají vás on-line kurzy o správném držení a manipulaci s miminkem? Více na:
http://kurzy.evakiedronova.cz/videokurzy/kurz-1/lekce-1/​ 

Profil

Eva Kiedroňová, dětská rehabilitační sestra, je nejenom celosvětově uznávanou autorkou jedinečné metodiky správné manipulace s dítětem, cvičení a plavání s dětmi od narození v souladu s jeho potřebami a psychomotorickou vyspělostí, ale také tří oblíbených publikací pro nastávající rodiče a rodiče s malými dětmi.

Její knihy, internetové i prožitkové kurzy pod názvem Něžná náruč rodičů, Rozvíjej se, děťátko … a Jak se rodí vodníčci, vyhledávají stovky nastávajících rodičů i rodičů s nejmenšími dětmi, a to nejenom z České a Slovenské republiky, ale z celého světa.

S týmem profesionálních spolupracovníků nabízí komplexní program vzdělávání rodičů v rodičovství. Cílem tohoto programu je podpořit kvalitní a zdravý vývoj dítěte. Bližší informace je možno shlédnout na stránkách www.evakiedronova.cz.