“Chytrý dům“ nebo také „Inteligentní domácnost“ jsou termíny pro označení budov, jejichž součástí je systém inteligentní elektroinstalace, který řídí všechna zařízení v domě.  

Chytrá domácí technologie

Světla, topení, rolety/žaluzie, domácí spotřebiče, AV technika, dveřní komunikace, zabezpečovací technika, meteostanice, rekuperace apod. komunikují a vzájemně spolupracují v jednom systému. Přináší tedy ještě větší pohodlí, bezpečí a úspory, než kdybychom měli v domě stejné technologie, ale řízené samostatně. Navíc můžeme celý dům ovládat pomocí tabletu, chytrého telefonu nebo smart TV. Samozřejmě jsou k dispozici i jednoduché vypínače, dálkové ovladače nebo dotykové displeje. Ovládání je velmi snadné, intuitivní a umožňuje i vzdálený přístup – např. prostřednictvím kamer zkontrolovat dům, aktivovat simulaci přítomnosti v domě jako prevenci před vloupáním.

Hospodaření chytrého domu

Chytrý dům sleduje spotřebu energií (elektřiny, plynu, vody) a umožňuje jejich kontrolu. Navíc s nimi umí efektivně hospodařit a významně tak snižovat výdaje na provoz domácnosti. Promyšleně reguluje vytápění po místnostech. Je-li to možné, upřednostňuje nejprve dostupné levnější zdroje energie. Například - systém sám ví, kolik stupňů je v místnostech a mimo dům, zda venku svítí slunce a je léto nebo zima. Takže pokud má tu možnost, může vysunout nebo vhodně naklopit žaluzie, pro zvýšení příjmu tepla ze slunce, dříve než začne topit. A k dotápění upřednostní např. tepelné čerpadlo před dražší energií z plynového kotle.

Ovládání domu jedním tlačítkem

Obdobné to je i se světlem – dům ví, zda je den nebo noc a zda svítá o půl páté nebo skoro v sedm. A jak vypadá vaše ráno? Zkontrolovat okna, zatáhnout žaluzie, zkontrolovat spotřebiče, zhasnout, spustit alarm. Každé ráno stejně a pořád dokola? To vše jde zjednodušit jedním tlačítkem. Chytrý dům, je totiž především praktickým pomocníkem.

achb.cz