Úspěšná kariéra Jaroslava Kulhavého odstartovala titulem juniorského mistra Evropy a světa v roce 2003. Poté bral ztečí všechny důležité soutěže: získal bronz na mistrovství světa 2007 v kategorii do 23 let, titul dvojnásobného mistra Evropy z let 2010 a 2011, vicemistra světa z roku 2010 a mistra světa z roku 2011. Jeho úspěchy završila zlatá medaile na minulých letních olympijských hrách v Londýně. Poté, co se čtyři roky připravoval na obhájení nejcennější medaile na letošních olympijských hrách v brazilském Riu, si relativně nedlouho před jejich začátkem zlomil ruku.

Od olympiády mě odradí jedině vážné komplikace

Zlomenina sice měla výrazný vliv na trénink a zpočátku panovaly obavy, že se Jaroslav Kulhavý nebude moci olympiády zúčastnit, ale nyní už je téměř stoprocentně jisté, že Českou republiku reprezentovat bude: „Pokud nenastanou komplikace, neměla by má účast na olympiádě být ohrožena,“ komentuje svou účast a dodává, že má stále celkem dost času na to, aby se na tento důležitý závod připravil. Podle vlastních slov už začal trénovat na sto procent, ale trénink pořád není úplně ideální, protože pociťuje limity hlavně v terénu, kde ho ruka stále omezuje.

„Od začátku mě to chytlo a hned jsem vyhrával,“ vzpomíná Jaroslav Kulhavý na své začátky na horském kole. Dnes je nejúspěšnějším českým cross-country cyklistou a po nepříjemné zlomenině právě trénuje na letošní olympijské hry v Riu.

Kolo pro život

Jaroslav Kulhavý je tváří největšího českého seriálu závodů horských kol „Kolo pro život“, což byl ostatně i první závod, jehož se zúčastnil po sejmutí sádry. K závodu „Trans Brdy“ z tohoto seriálu má velice osobní vztah a považuje ho jeden ze svých nejoblíbenějších, a to nejen proto, že zde vyhrává: „Loni jsem zde vyhrál, ale letos mi bylo jasné, že vše bude jinak. Byl to pro mě hlavně test ruky – toho, jak se bude chovat v terénu, a také jsem chtěl co nejdřív začít jezdit v závodním tempu, což je pro mě momentálně z tréninkového hlediska priorita.“ Kromě olympijských her ho v dohledné době čeká vrchol sportovní sezóny, za nějž považuje domácí mistrovství světa, které se bude konat 3. července v Novém Městě na Moravě.

Už na prvním kole jsem pořád po něčem skákal

Kulhavý rád vzpomíná na svou cyklistickou iniciaci, kterou představovalo kolo BMX a následně jeden z prvních modelů horského kola: „Jako malý jsem začal jezdit na BMX a pořád na něm po něčem skákal nebo něco sjížděl a přejížděl. Když se začala prodávat horská kola, tak mi jedno rodiče koupili a hned jsem začal závodit a jezdit se staršíma klukama na tréninky. Od začátku mě to chytlo a hned jsem vyhrával.“ Dnes kromě cyklistiky – pro zábavu i jako kondiční doplněk – především běhá a plave.

Když Jaroslav Kulhavý netrénuje a chce se jen tak projet, nejčastěji se vydá na své oblíbené trasy v Orlických horách a v jejich podhůří, ale rád jezdí i v Beskydech nebo v okolí Ostravy. Ale jak říká, nijak zvlášť vybíravý není. Ze zahraničních destinací doporučuje projížďky oblastí italského Trentina, kam jezdí několikrát do roka.