Vyrazili jste někdy sjíždět Vltavu nebo jinou řeku? Pak i vy jste členy velké rodiny kanoistů. Vodní turistika totiž patří ke kanoistice stejně jako disciplíny, v nichž Češi získávají olympijské medaile už od roku 1936 – tedy rychlostní kanoistika a také vodní slalom. I tyto olympijské disciplíny si však zachovávají „rodinný“ ráz. „U kanoistiky mě nadchla parta lidí, která ten sport dělá. Takže pokud chce někdo patřit do dobré party lidí a ještě mít vypracované tělo, kanoistika je pro něj správná volba,“ říká kanoista Martin Fuksa.

Úspěchy českých kanoistů

Dvojnásobný medailista z mistrovství světa je považován za nástupce dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora a patří ke generaci rychlostních kanoistů, z jejichž úspěchů na velkých akcích se mohou čeští sportovní fanoušci radovat ještě mnoho let. Například kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba jsou už nyní bronzovými olympijskými medailisty, mistry světa a trojnásobnými mistry Evropy. „Máme systém výchovy mládeže, díky němuž děti trénují metodicky správně a na mnoha místech v republice. Snažíme se podporovat oddíly.

Děláme i víc závodů na lokální úrovni, aby děti mohly jezdit častěji. Jiné sporty se perou s nedostatkem mladých, my ne,“ říká Jan Boháč, šéf Českého svazu kanoistů. „Kromě tradice nám pomáhá i to, že jsme sport v přírodě.“ To se týká i vodního slalomu, jehož hvězdami jsou stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek či dvojnásobný mistr Evropy Jiří Prskavec. Úspěchy sbírají Češi i ve sjezdu na divoké vodě nebo v maratonu. Do rodiny kanoistických sportů patří také paddleboarding nebo závody dračích lodích, které si můžete vyzkoušet i s partou přátel. Informace o všech disciplínách a klubech najdete na www.kanoe.cz.