• CZECH
  • ENGLISH

Anglická Premier League končí v květnu, plánujete už dovolenou?

Dovolenou ještě neplánujeme. Až 24. května skončí liga, letíme s Chelsea na exhibiční tour do Austrálie, pak nás čeká reprezentace a skutečná dovolená mi začne až 20. června. A pak se teprve rozhodneme, kam vlastně vyrazíme.

Máte nějakou oblíbenou destinaci, podle čeho se rozhodujete?

Rádi z mnoha důvodů jezdíme do Španělska. Je tam teplo, moře, je to blízko natolik, aby za námi mohli jednoduše dorazit rodina a kamarádi. Ale ještě uvidíme, zda pojedeme právě tam.

Léto je čas pro oddych od fotbalu, věnujete se v letních měsících i jiným sportům?

Nedokážu si představit léto bez sportu, můj odpočinek je pokaždé aktivní. Věnuji se vodním sportům, golfu, v poslední době i mým vstupem do projektu Kolo pro život se stále více věnuji cyklistice, občas se vyrazím proběhnout, hraju tenis.

U jaké aktivity dobíjíte sílu, při čem nejlépe zrelaxujete?

Asi u toho golfu. Pokud je pěkné počasí, svítí sluníčko, je to skvělá aktivita, zvláště když hraju dobře. Je to sport v přírodě, náročný na koncentraci a sebeovládání, to je výzva a výborný doplněk pro každého sportovce.

Od tréninku nejde vysadit úplně, jak se o dovolené udržujete ve formě?

Nikdy zcela nevysadím. Sednout si na pláž a jen číst knížku, to jednoduše neumím.

Kdybyste nebyl fotbalista, jaký sport by vás lákal?

Určitě by měl lákal lední hokej, ale možná i další sporty v čele s tenisem. Ale ten hokej by asi vyhrával, byl mi nejblíže.

Mnoho sportovců má ve smlouvě klauzuli, že nesmí dělat rizikové sporty. Je to tak i v Chelsea?

Člověk by neměl riskovat při létání, paraglidingu a podobně. Ale co se týče ostatních sportů, když musí vědět sám, co může a nemůže. Vyslovený zákaz ale nemáme.

Petr Cech

Tréninky Chelsea jsou převážně fotbalové. Dává trenér prostor i jiným aktivitám či hrám?

Sezóna je dlouhá, hrajeme v průměru 60 zápasů za rok, to se opakuje každý rok. Někdy dojde na basketbal, ale na nic jiného obvykle není příliš času, vše se zaměřuje na fotbal.

Jakou stravu byste doporučil aktivním sportovcům?

Každý sportovec má jiný režim, liší se určitě i sportovní zaměření, a tak žádná zaručená dieta neexistuje. Platí obecné doporučení – nutná je vyvážená strava, které nechybí nic, aby se dostávalo energie pro vysoký výkon.

Berete pravidelně nějaké doplňky stravy?

Osobně žádné nepoužívám, možná proteinový šejk na konci zápasu, což je taková zažitá povinnost. Ale snažím se především mít celkově vyváženou stravu.

English Premier League is about to end this month, do you have any particular plans for vacation?

We don’t have any plans for the summer with my family yet. Once the League is over we go to Australia for an exhibition tour with the team. Therefore my actual vacation starts after 20th of June. We’ll decide upon where to spend the summer afterwards.

Is there any favourite destination of yours? Which criteria matter the most to you when picking a vacation spot?

For several reasons we prefer Spain. The weather is nice, we can enjoy the sea and it’s easy for our family and friends from Czech republic to join us since it’s quite close. Still we haven’t made any decision upon whether that is where we go this summer.

Summer is the time to relax and take some time off from football. Do you practise any other sports during the summer?

I‘m a very active person, so I can’t really imagine the summer without doing sports. I enjoy water sports, golf and lately I have been spending a lot of time cycling since I joined the Bike for life project. I also like running and playing tennis.

What is your favourite activity to recharge your batteries and relax?

I suppose that would be playing golf. Once the weather is nice and the sun is shining, it’s a really great activity, especially when I‘m good at the game. You get to be in the nature, it requires concentration and self-control. Golf itself is challenging and also a great side activity for all sportsmen.

You can’t really skip training completely when on vacation, what do you do to keep yourself in shape

I never really do nothing. Lying on the beach and reading a book is not really my cup of tea.

Imagine you had not became a football goalkeeper, what sport would you have picked?

I would have definitely been interested in hockey, but I would have also considered other sports such as tennis. In the end I would have probably gone for ice-hockey, I used to play a lot.

There is a clause in the contract of many sportsmen which bans them from doing any risky sports. Is that the case at Chelsea as well?

One shouldn‘t risk at flying a plane, paragliding, etc. With other sports you have to know best yourself. Anyway there‘s no strict ban to do a particular sport in Chelsea.

Petr Cech

Is there a place for other activities during the Chelsea trainings?

The season is quite long, we play approximately 60 matches on average every year. Sometimes we play basketball, but otherwise there is usualy no time for other activities since football is priority.

Is there any diet you would recommend to other active sportsmen?

Everyone has a different regime and does a different type of sport. So there‘s no ideal diet that fits everyone. The diet should be balanced so that you don’t miss anything in order to have enough energy - that works for all.

Do you take any nutritional supplements?

I don‘t take any of these. I drink a protein shake after each match, which became kind of a tradition. I am really focused on a balanced diet and eating well though.