Romane, jste známý díky svým sportovním úspěchům. Jste tedy příznivcem aktivní dovolené s rodinou, či si chcete spíše v jejím průběhu odpočinout?

Naše rodinné dovolené jsou vždycky kombinací obojího. Ideální dovolená obsahuje jednak dostatek sportu, pohybu a her, zároveň si ale musíme najít prostor i na bohapusté flákání, ležení na sluníčku u moře či u bazénu.

S manželkou jsme byli odjakživa příznivci pohybu, jen jsme drobně upravili režim, aby odpovídal věku dětí.

 Změnily se Vaše dovolené po narození dětí a jak se je snažíte na dovolené zabavit?

Vlastně se náš prázdninový program s dětmi zas tak moc nezměnil. S manželkou jsme byli odjakživa příznivci pohybu, jen jsme drobně upravili režim, aby odpovídal věku dětí. Tím odpovídám i na to, jak děti zabavit. Pokud celý den lítají, řádí v moři nebo hrají fotbálek, tenis či basket, jsou zabavené až až. Večer si pak v klidu zahrají karty, kouknou na telku nebo do tabletů.

Prozradíte nám své letošní plány, jak si chcete užít léto s rodinou?

Jednu dovolenou už máme za sebou, ta hlavní ale samozřejmě proběhne o prázdninách. Jako každý rok jedeme do Itálie, kombinujeme pobyt u moře s týdnem u Lago di Garda, kde máme skvělé podmínky pro cykloturistiku a plavání v jezeře. Já si k tomu přidám trochu golfu a nějaké výběhy kvůli fyzičce. Tu potřebuji v profi golfu i k tomu, že mí partneři Birell a TOTAL podporují seriál masových běhů a já bych se jich měl pravidelně účastnit. Nerad bych končil ve sběrném autobusu, takže mě to vlastně nutí udržovat se fit. Což je fajn.

Podělte se s námi také o nezapomenutelný zážitek z Vašich cest.

V pravém rameni mám ještě jizvu, kam se mi při jedné z atletických cest zapíchl oštěp. Ale jinak na mě největší dojem udělalo Japonsko a Austrálie. Odtamtud mám jednu pěknou historku: před olympiádou v Sydney jsme byli na místě o hodně dřív, kvůli aklimatizaci. Jednou jela celá výprava k moři. Tehdejší trenér naší vynikající trojskokanky Šárky Kašpárkové, Slovák Michal Pogány, ji po příchodu na pláž dlouho hledal, až zjistil, že plave daleko v moři. Začal tedy na ni volat „Šárka, Šárka!“ aby připlula blíž. No ale tím vyděsil místní Australany, kteří mysleli, že vidí ve vodě žraloka („shark“) a snad za deset vteřin byli všichni venku z vody, přece jenom mají se žraloky spoustu zkušeností. Tak jsme měli moře sami pro sebe (smích).

Přál bych si podívat se do Mexika, to mi zatím uniká.

Je jasné, že jste procestoval svět. Máte i přes to stále nějakou vysněnou destinaci, kam byste se chtěl podívat?

Přál bych si podívat se do Mexika, to mi zatím uniká. Chtěl bych vidět Mayské památky, mám o tom dost načteno a přál bych si vidět naživo třeba ty jejich zvláštní pyramidy.

Je o Vás známo, že nyní trávíte volný čas na golfu. Co Vás k tomuto sportu přivedlo a proč se stal Vaším oblíbeným?

V golfu zažijete všechno: vzrušení, adrenalin, radost i naštvání. Pořád je co zlepšovat a můžete ho hrát až do vysokého věku. Přišel jsem k němu na dlouhých soustředěních v Jižní Africe a jsem tomu hrozně rád. Tamní přístup ke golfu se mi hrozně líbí, neexistují prakticky žádné překážky pro nikoho, kdo si to chce jenom vyzkoušet a zjistit, jestli ho bude bavit nebo ne. Mně tedy každopádně baví, a moc!

O golfu u nás panuje spousta mýtů. Doporučuji každému, aby si ho vyzkoušel a zjistil, jestli i pro něj to nebude koníček provázející ho až do důchodu. Já mu propadl a vím, že pokud budu živ a zdráv, bude mě provázet hodně dlouho.