Největší výběr nabízejí běžecké boty určené na silnici a zpevněné lesní nebo parkové cesty. Další kategorií jsou boty krosové, které se používají při běhu v lese, na travnatých loukách nebo na sněhu. Zvláštní, v posledních letech často diskutovanou kategorii, tvoří boty určené pro příznivce přirozeného běhu, boty minimalistické.

Boty stabilní

Boty určené na silnici dělíme na boty stabilní, které mají zpevněnou vnitřní část podešve tak, aby napomáhaly stabilizovat postavení kotníků běžcům s plochými chodidly a na boty tlumivé, které jsou určené pro běžce s vysokou klenbou chodidel. Druh chodidla a vhodné doporučení jednoho či druhého typu obuvi zákazník zjistí nejlépe ve specializované běžecké prodejně.

Krosové boty

Krosové boty jsou na rozdíl od silničních o něco tužší a stabilnější aby ochránily běžcovu nohu na nezpevněných cestách, a navíc mají hrubší a přilnavější podrážku proti podkluzování na blátě nebo sněhu. Ty se pak dělí ještě na klasické prodyšné nebo s voděodolnou membránou, která brání proniknutí vody do obuvi.

Minimalistické boty

Poslední kategorií jsou minimalistické boty, které disponují minimem materiálu v podrážce a běžci tak umožní vnímat jakoukoli změnu a nerovnost povrchu. Nutno však podotknout, že běhání v těchto botách, si musí člověk zpočátku osvojovat velmi pozvolna, aby tak předešel případným zdravotním problémům.