Uměle inteligentní systémy jsou založeny na zpracovávání velkých objemů dat, ze kterých se algoritmus naučí rozpoznávat různé vzory.
Etika vstupuje do hry v okamžiku, kdy buď začnete zpracovávat data přímo o lidech, nebo obecně pokud nasadíte takový systém někam, kde se přímo dotýká života lidí. Algoritmy v takových systémech mohou být například diskriminační vůči určité skupině lidí, ať už dle pohlaví, rasy, místa bydliště, nebo i dalších atributů. Další obrovské téma je chybné použití, či zneužití těchto systémů, což je příklad facebooku, jehož algoritmy vlády třetích zemí běžně zneužívají k šíření dezinformací (fakenews). Jak má ale algoritmus facebooku rozpoznat lež od pravdy, když okřídlené rčení říká, že jedna pravda neexistuje?
Spolu s tím, jak se budou podobné systémy nasazovat v dalších oblastech našeho života, budou přibývat i podobné etické otázky.

Co vidíte jako největší výzvu při vývoji a kolik lidí je k němu potřeba?

Podle mě je dnešní největší výzvou to, jak do návrhu, implementace a provozu těchto systémů zapojit humanitní, tedy ne-IT obory. Obor umělé inteligence v následujících letech čeká přerod, kterým  prošel vývoj aplikací před cca 15ti lety. Tenkrát nebylo běžné, aby ve vývojových týmech byly User Experience odborníci a dnes má svého “UXáka” každá malá agentura či firma. Podobné to bude za 10 let s AI - v souvislostí s ní vzniknou nové profese, které budou vykonávat humanitně vzdělaní lidé. Umělou inteligenci prostě v řadě případů budou navrhovat filozofové a ne programátoři ;)

Jak se může člověk ve svém životě setkat s umělou inteligencí?

Prakticky na každém kroku a ve stále rostoucí míře. Naše mobilní telefony jsou vybaveny speciálními čipy pro strojové učení; kamery, které nás sledují na ulicích jsou napojeny na systémy automatické analýzy obrazu; policie po celém světě nasazuje systémy predikce zločinnosti; google, facebook nebo amazon pohání algoritmy, které se neustále učí předvídat a ovlivňovat naše chování, mluví se o samořídících autech; a to jsme stále teprve na začátku.
 

Autor: Josef Holý, MSD


Soutěžte s námi o lístek na mDevCamp 2019 do 26.5.2019 !

https://mdevcamp.eu/


 

1. Umělá inteligence umožňuje snadno napodobovat:

a) Emoce

b) Tanec

c) Hlas
 

2. Která letecká bojová umělá inteligence dokáže vést letecké souboje lépe než lidští piloti?

a) Alpha

b) Beta

c) Gama
 

3. Umělá inteligence umí určit riziko selhání orgánu lépe než lékař, o jaký orgán se jedná? 

a) Ledviny

b) Plíce

c) Srdce

 

Pozn. Na výše uvedené otázky odpovězte prosím do komentáře. Výherci budou kontáktování do 27.5.2019.